Sıtkı Koçman Vakfı

Sanayi ve ticaret alanındaki öncülüklerinin ve üstün başarılarının yanında özellikle eğitim alanına büyük önem veren Sıtkı Davut Koçman, ülkemizin pek çok yerinde okul, hastane, sağlık ocağı ve benzeri kurumlar yaptırmış, verdiği burslarla pek çok gencin eğitim görmesini sağlamıştır. Büyük bir sevgiyle kurduğu gönül bağı ve sessiz ve gösterişsiz bir şekilde sağladığı katkılar sayesinde Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi’nin gelişmesinde ve kökleşmesinde büyük bir payı olan Sıtkı Koçman’ın ismi sonsuza dek Üniversitemizde yaşayacaktır. 2005 yılında yitirdiğimiz, ancak anısı daima yüreklerimizde yaşayan Sıtkı Koçman’ın Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi’ne katkıları Sıtkı Koçman Vakfı aracılığıyla sürmektedir.

Sıtkı Koçman Vakfı’nın kökleri 1975 yılında kurulan Muğla Eğitim Vakfı’na kadar gitmektedir. Vakfın adı 1993 yılında Muğla Üniversitesi Vakfı’na, değerli insan, eğitim aşağı, yardımsever Sıtkı Koçman’ın Muğla Üniversitesi’ne katkılarının başlamasıyla da 2000 yılında Muğla Üniversitesi Sıtkı Koçman Vakfı’na dönüştürülmüştür. Mevzuattaki değişimlere paralel olarak, 2001 yılında Sıtkı Koçman Muğla Üniversitesini Geliştirme Vakfı, 2004 yılında ise Sıtkı Koçman Vakfı adını alan kuruluş, Koçman ailesinin sağladığı kaynaklarla, 1999-2002 yılları arasında Üniversitemizin çeşitli birimlerinin hizmet verdiği 85 bin m2 kapalı alan için 69 milyon TL katkı sağlamıştır.

Sıtkı Koçman Vakfı, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi ve diğer devlet Üniversitelerinde okuyan başarılı 500 öğrenci için her yıl burs tahsis etmektedir. Burs başvuruları her yıl 1-31 Ekim tarihleri arasında yapılmaktadır. Vakıf bünyesinde ayrıca kız öğrencilere uygun fiyatlarla hizmet veren  öğrencilere yönelik  konutta  işletmektedir. Üniversite ana yerleşkesinin hemen yanındaki tesiste 146 öğrenci konaklamaktadır. Sıtkı Koçman Vakfı ayrıca öğretim elemanlarının çeşitli çalışmalarına maddi destek sağlamakta ve çeşitli ödüllerle teşvik etmektedir.